Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu … Gogol

Hromy divo bijú

Atentát na premiéra jakéhokoliv státu je odporný zločin. Když se podobné brutální útoky dějí v zemích tzv. třetího světa, tak nám to cynicky řečeno nepřijde jako něco mimořádného. Pozornost nicméně upoutaly nedávné atentáty na japonské premiéry, z nich jeden skončil tragicky. Pokus o vraždu předsedy vlády u sousedů však způsobil šok.

O Robertovi Ficovi jsem se v posledních měsících vyjadřoval velmi příkře. Ale přestože jde o proputinovského populistu s vazbami na zločinecké struktury, pořád je to demokraticky zvolený premiér členského státu EU a především člověk a otec od rodiny. Slováci si jej takového svobodně vybrali. Přeji mu, ať vyhraje bitvu o svůj život, ať se uzdraví.

Už před střelbou v Handlové zmítaly Slovenskem vášně a společnost byla nesmiřitelně rozdělena. Momentálně však u „bratov“ vzplál emocionální požár, jehož jiskry mohou lehce přeskočit přes hranice, obzvláště, když Slováci otevřeli okno větrům z Kremlu. (Dvojsmysl? Ani ne.) Idiotů mezi politiky, kteří si nevidí do huby, je u nás víc než dost. Slušnost hyne na úbytě.

Útok na Fica byl hrozný, ale stejná hrůza jde z prohlášení jeho spolustraníků a koaličních partnerů. Přestože premiéra nepostřelil žádný liberální sluníčkář, ale prorusky orientovaný příznivec vojenské extrémistické skupiny Slovenští branci, tak do hodiny po střelbě měli tamní čelní politici Blaha (místopředseda strany SMER) či Danko (předseda koaliční SNS) jasno. Za viníky atentátu označili demokratickou opozici a nezávislá média, která nazvali odpornými prasaty, která dlouhodobě šíří nenávist. Především Blaha zapomněl na to, jak před loňskými volbami rozvášnil svým nenávistným projevem dav a nechal jej skandovat „Čaputová je americká kurva“. Podobně hovořil sám Fico. S nimi si mohl podat ruku Matovič, bývalý premiér, další provokatér. Koaliční politici po brutálním činu jedním dechem vyzývají národ ke klidu a k zastavení šíření nenávisti, druhým obviňují opozici a liberální média z toho, že mají na rukou krev. Namalovali tak svým oponentům na čela terče a zcela jasně jim vzkázali, že teď si to s nimi vyřídí. Můj slovenský bratranec mi včera, když jsme si volali, řekl, že u nich už demokracie neexistuje dávno, ale z postoje a prohlášení koaličních politiků typu „začíná politická válka“, rádoby chlapáků stojících u mikrofonu v bílých košilích s vykasanými rukávy, šel strach.

Z Fica se teď stal v očích většiny Slováků mučedník a národ dá zelenou vykonavatelům pomsty. Předseda strany Progresívní Slovensko a jeho kolegové, stejně jako novináři Aktualně.sk či Denníku N se stanou co by onálepkovaní nepřátelé Slovenska lovnou zvěří. O veřejnoprávní televizi ani nemluvě, ta to má spočítané.

Dej Bože, ať na Slovensku neteče další krev. Ať plameny podobně cíleně vyprovokované nenávisti nezažehnou i Česko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

3 + 11 =