Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu … Gogol

Pokrytci pod hvězdotřpytným praporem

Pochopit Američany je pro Evropany někdy těžké. Už první verše hymny Spojených států „O say, can you see, by the dawn’s early light. What so proudly we hailed at the twilight’s last gleaming?“ („Ó řekni, můžeš vidět za ranního úsvitu, co jsme tak hrdě vítali při posledním lesku soumraku?“ – google překladač) zamotají šišku i rodilému Amíkovi, natož obyvateli Evropy.

Porozumět počínání zákonodárců nejsilnější mocnosti světa je však mnohem těžší než rozluštit celý krkolomný a směšně patetický textu hymny s názvem Hvězdotřpytný prapor. Kongres Spojených států za půl roku blokováním finanční pomoci bojující Ukrajině připravil nepřímo o život tisíce ukrajinských vojáků a civilistů. je to hanebné a nedůstojné rádoby první demokracie světa, jak se USA říká, neboť právě Spojené státy mají moc zachraňovat i potápět tonoucí země a rozhodovat o životě jejich obyvatel. Stejně jako ruská vražedná agrese má jméno, i americký povýšený egocentrismus má jméno. Trump. Samolibý hulvát podprůměrné inteligence, zato mimořádných lží, ovládá republikánské kongresmany, kteří potápějí krvácející Ukrajinu.

Jsou mezi českými pravicovými politiky tací, a nejen mezi nimi, kteří podporují Trumpa a stejně tak Ukrajinu. Nejen že jde o oxymóron, protimluv, tedy spojení slov, jejichž význam se vylučuje, tak je to zároveň velmi smutné.

Moc bych si přál, aby česká muniční iniciativa, práce a slova premiéra Fialy a renomé a autorita prezidenta Pavla přivedly republikány k autonomnímu uvažování a k empatii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nine + seven =