Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu … Gogol

Mír

Podle Ottova slovníku je to „požehnaný a blahodárný stav tichosti a dobré vůle mezi lidmi, národy a státy jakožto opak sporů, různic a války“. Tento stav chceme všichni. Zpěvačka Filipovská zpívala v roce 1963 v písni Normálně, že „v roce šedesátém šestém už bude dávno všude mír“. Zlatý voči. V Dallasu se narodila herečka Robin Wright (Jenny z Forresta Gumpa) a v Třinci jeden spisovatel detektivek. A ve světě se válčilo „normálně“ dál.

Požehnaný stav dobré vůle mezi lidmi si kromě Putina přejeme všichni. Jen populističtí idioti jako Babiš a Fico tvrdí, že všichni, kdo podporují Ukrajinu bránící se ruským agresorům, si přejí válku. Bohužel jim tuto machiavelistickou rétoriku spolkli mnozí Češi a hlavně Slováci. Bratia najeli na mohutnou národoveckou vlnu. Před prezidentskou volbou to pod Tatrou skoro vypadá na oživení Slovenského štátu, akorát patrona Hitlera tentokrát nahradí Putin. Všem mírotvůrcům, ať už ukrajinským nebo palestinským, bych doporučil jednoduché zamyšlení nad „co by, kdyby“.

Co by se stalo, kdyby Ukrajinci složili zbraně a co by se stalo, kdyby je složili Rusové? V prvním případě by následovaly genocida Ukrajinců, zánik jejich suverénního státu a ohrožení zbytku Evropy. V druhém případě by nastal mír. Co by následovalo, kdyby složili zbraně Izraelci, a co by následovalo poté, co by je složili Hamás a Hizballáh. V prvním případě vraždění Židů a zánik státu Izrael, v druhém případě mír.

Až tak prosté to je…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

11 + 20 =