Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu … Gogol
Rubriky

Navalnyj a Rusko

Ve čtvrtek se masový vrah Putin zachoval opět jako Hitler. Kdy vůdce Třetí říše nechal zlikvidovat obec Lidice jak symbol odplaty za usmrcení protektora Heydricha československým odbojem, nestačilo zastřelit všechny muže a odvléct ženy do koncentráků a děti na převýchovu. Musely být do základů zbourány a hlínou zavezeny všechny stavby v obci. Nacisté vysušili rybník a novým korytem odklonili potok. Nic nesmělo připomínat, že tady stály Lidice.

Nejznámějšího kritika kremelského režimu, právníka a opozičního politického aktivistu Alexeje Navalného nestačilo jen léta pronásledovat, permanentně hlídat tajnou službou, iniciovat na něj atentát, musel být ještě ve vykonstruovaném procesu odsouzen na téměř dvacet let do vězení, musel být deportován do trestanecké kolonie za polárním kruhem, kde trávil čas na samotce v mínus třiceti. Ani nelidské zacházení v krutých podmínkách Navalného nezlomily. Alespoň soudě podle toho jak vypadal a co říkal den před smrtí z obrazovky během video chatu s odvolacím soudem, kde dokonce sarkasticky žertoval a svému vězniteli Putinovi se vysmíval a vzkazoval mu, že ho samotky a mrazy nezlomí. Během on-line přenosu vyhlížel sice pohuble, nicméně zdravě. Přesto den poté podle zprávy tajné služby kolabuje po příchodu z „procházky“ na dvorku velikosti jedenáct krát tři kroky o půl sedmé ráno při dvaatřiceti pod nulou. Prý krevní sraženina. Dozvíme se někdy pravou příčinu smrti? Je tato informace důležitá? Trochu cynicky dodávám, že si Navalnyj podepsal svůj ortel ve chvíli, kdy v Berlíně, kde jej vyléčili z otravy po atentátu, nastoupil do letadla mířícího do Moskvy. Lídr opozice věděl, co jej čeká. To však nijak neospravedlňuje úmysl vraha Putina umlčet jej navždy. Stejně jako Lidice pro Hitlera, tak Navalnyj pro Putina nepředstavoval žádné ohrožení. Všechny projevy nesouhlasu s Putinovými kroky jsou drasticky potlačovány a v posledních dvou letech drakonicky trestány. Zahraniční média soustředí pozornost především na válku na Ukrajině. Vzpomněl si někdo během uplynulých dvou let na Západě, že někde v „ťurmě“ hnije, respektive mrzne Navalnyj? Přiznám se, že já nikoliv. I tak musel zemřít. V tomto se Putin podobá Miloši Zemanovi. „Kdo mě jednou urazí, zesměšní, zpochybní mou autoritu, tomu nikdy neodpustím a budu jej nenávidět navždy“. Pokud ovšem bylo cílem opozičníka stát se mučedníkem, tak se mu to podařilo, ovšem pouze pro demokratické státy a ruské intelektuály v emigraci. Stovce milionů obyvatel obří východní despocie s vypláchnutými mozky je nějaký Navalnyj u zadku.

Byla jeho smrt Alexeje Navalného zbytečná? To zřejmě ukáže čas, který ovšem v Rusku plyne jinak, nejen proto, že zemi protíná jedenáct časových pásem. Byl Navalnyj zavražděn? Zcela určitě. Ale nikoliv předevčírem, trest smrti byl Putinem vyřčen před lety. Vykonavatelem mohl být nějaký doživotně odsouzený vrah a Putinův fanatický příznivec, kterého navíc dráždila Navalného očividná nadřazenost (novinářce Procházkové odmítal žádosti o rozhovor s tím, že média malého Česká jsou pro šíření jeho názorů příliš bezvýznamná).

Navalnyj nebyl žádný prozápadní liberální demokrat, byl to klasický ruský nacionalista, jen v lidštějším provedení, statečně bojoval proti zkorumpovanému režimu za lepší Rusko. Podpořil anexi části Gruzie i celého Krymu, nebránil se představě rozšiřování hranic země, byť ruské válečné zločiny na Ukrajině odsoudil. Byl to bezpochybně statečný člověk a charismatický vůdce, který je v současném Rusku nenahraditelný. Putinovým špatným svědomím se však nikdy nestane, neboť ušatý „vajgl“ žádné svědomí nemá.

Resumé. Běžný Evropan, za kterého se považuji, Rusko nikdy nepochopí, protože jednoduše přemýšlíme jinak a žijeme ve zcela odlišném světě. Co však můžeme a měli bychom pochopit, a případ vraždy opozičního vůdce Navalného to jen potvrzuje, je skutečnost, že Rusko se nikdy nezmění. Ani za pět deset či padesát let. Když vidím a slyším ruské školáky zpívat o tom, jak budou vyrábět bomby, až se stanou vojenskými chemiky v Rudé armádě, tak ani za sto let. Nikdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 + 15 =