Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu … Gogol
Rubriky

Síla a čest!

Dny „dé“ jsou tady. Dva dny prezidentských voleb, které rozhodnou o charakteru naší společnosti. Nejde o souboj dvou světů, spíš o střet odlišných pohledů na jednu a tu samou věc, na budoucnost České republiky a její směřování. Polarizace je extrémní.

Možná přeháním, ale souboj Pavla s Babišem o Hrad vnímám velmi niterně. Po dvaceti letech klausovsko-zemanovského provýchodního temna, kdy jsem se za poslední dva prezidenty hluboce styděl, jsem se vnitřně dostal do situace, kterou bych přirovnal k očekávání, že po hluboké noci konečně vyjde slunce. Je to po třiatřiceti letech od Sametové revoluce v podstatě absurdní. Kdyby to nebylo smutné, tak by to bylo legrační. Přitom Prométheem, nositelem ohně a světla, má být bývalý komunista. Nicméně člověk, který se z omylu mládí stokrát vykoupil službou vlasti a ochranou její demokracie a svobody. Síla a čest, Roma victor! Tak zní moje motivační hláška z filmu Gladiátor. Maximus, občanským jménem Petr Pavel, zvítězí. Jinou variantu si nepřipouštím.

Kdyby však volby čistě hypoteticky vyhrál Babiš, kterého už pár let v textech nazývám „prostým miliardářem od vedle“, tak bych se propadl do psychického stavu, pro nějž raději nemám jméno, ale vím, že už bych v této zemi nežil rád, tak jako dosud. Alternativa, alespoň pro mě a mé nejbližší, však neexistuje. Přiznám se, že v některých pro mě zásadních věcech nejsem schopen vidět odstíny šedi, existují jen bílá a černá, bohužel. Ač respektuji právo na jiný názor. Nejde přitom ani tak o Babiše, bezskrupulózního a bezcharakterního oligarchu, který celý život pomáhá k bohatství jen a výhradně sobě, ale spíš o lidi, kteří mu populistickou a lživou hru na empatického spasitele uvěřili a odevzdali by mu hlas. Můj svět by se rozdělil na podobně smýšlející a na ty druhé, řekněme „Babišovce“, pro jejichž volbu bych neměl ani tu nejmenší špetku pochopení. Byli by to pro mě lidé, kteří by navlékli Sauronovi na ukazováček prsten moci a uvrhli by nás do jakéhosi Mordoru. Nevím, jak bych se k nim choval. Pohybuji se v jiné sociální bublině. Některé Babišovy voliče však znám a jsou mezi nimi lidé, které mám rád. Nevím, jak bych se k nim choval a ani to vědět nechci. A hlavně se to nikdy nedozvím, protože novým českým prezidentem se stane Petr Pavel.

Jiná varianta neexistuje

1 komentář u Síla a čest!

  • Máš pravdu Petře,
    pro náš klid a snahu vycházet s přáteli je lepší nevědět. Ale nyní již víme (28.1. v 17.35), že slušnost zvítězila a spoustě občanů Jablunkova a okolí patří velký dík, neb náš region dal přednost Ing. Pavlovi. Je to super a jsem na spoluobčany opravdu hrdý. V

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seven + fourteen =