Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu … Gogol
Rubriky

Někdy méně znamená více

Největší z Britů sir Winston Churchill motivoval národ k vítězství nad Hitlerem slavným projevem, který začal slovy „Nemohu vám slíbit nic jiného než krev, dřinu, pot a slzy“. Legendární promluva ke spoluobčanům trvala dvanáct minut. Víc nebylo třeba, řekl vše, co potřeboval.

Churchill se řídil heslem, že řečník má vyčerpat téma, nikoliv posluchače. Podobně jako Mozart nepotřeboval „více not“ jak skladateli radil císař Josef II. Ve filmu Amadeus. Aniž bych se chtěl, byť na nanosekundu, srovnávat s Churchillem, také nesnáším tlachání, ať šlo o projevy v roli starosty města či o styl psaní detektivek. Čímž netvrdím, že mi to šlo a jde. To musejí posoudit jiní. O to víc obdivuji politiky, kteří se vyjadřují stručně, jasně a srozumitelně. Nepotřebují mnoho slov, aby řekli podstatné. Popravdě neznám mnoho takových, momentálně se mi žádný nevybavuje. Jeden takový se však přece jen rýsuje. Možná to patří k jeho vojáctví. Velitel armády nemůže blábolit. Musím vydat rozkaz, vysvětlit taktiku podřízeným krátce a jasně. Ve válce nemají žvásty místo. A Česko je, ať chceme či ne, ve válce, kterou rozpoutal Putin proti celému světu.

Rozdíl mezi Babišovým prázdným žvaněním, kdy tzv. rozbíjí hovno na atomy, o svých vylhaných úspěších ostře kontrastuje s verbálním projevem Petra Pavla, který je schopen přidat i pohotovou vtipnou poznámku, nemůže být větší. Kdyby zbabělý oligarcha, podvodník a notorický lhář našel odvahu účastnit se i předešlých debat prezidentských kandidátů, možná by to došlo i jeho o něco bystřejším fandům. Paradoxně je to právě prostý miliardář od vedle, který i včera na TV Nova nazval parlament i senát žvanírnou, aby nakonec nebyl schopen třemi slovy charakterizovat vlastnosti sebe sama. Je třeba udělat to za něj.

Prolhaný, podlý a chamtivý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

two × 3 =