Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu … Gogol
Rubriky

Dobrá rada nad zlato

Rada obce je v podstatě komunálním ekvivalentem vlády státu, tedy pokud hovoříme o parlamentní demokracii. Starosta obce je něco jako premiér. Zastupitelstvo obce pak představuje poslaneckou sněmovnu. Rada jako výkonný orgán obce má několik pravomocí a úkolů. Kromě toho, že připravuje návrhy pro jednání zastupitelstva, je nejdůležitější funkcí zabezpečovat hospodaření obce podle schváleného rozpočtu. Nemluvě o tom, že rada rozhoduje ve věcech obce jako jediného společníka obchodní společnosti, v našem případě Technických služeb Jablunkov

Zastávám názor, že šéf firmy či starosta obce se má obklopit lidmi schopnými, ne-li fundovanějšími než on sám. Stál jsem v čele čtyř rad města Jablunkova. Naše diskuze v radě nad schvalováním návrhů pro zastupitelstvo byly občas bouřlivé, někdy jsme se rvali o každé slovo nebo číslo, kontrolovali se navzájem. Starosta i místostarosta musejí mít tvůrčí oponenturu i ve „své“ koaliční radě. Nezřídka mě to štvalo, něco prosadit v radě stálo hodně sil, nicméně díky tomu pak šlo schvalování v zastupitelstvu vcelku hladce. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti, jak se říká. Z toho hlediska zpětně děkuji Leškovi, Tomášovi, Lojzovi, Vaškovi, Januszovi a dalším autonomním osobnostem za to, že mě a místostarostu občas nakopli v dobrém slova smyslu do zadku, abychom jim za úřad předkládali kvalitní materiál, který jsme pak následně všichni společně po konstruktivní a věcné diskuzi předložili ke schválení zastupitelstvu v co možná nejkvalitnější podobě.

V době energetické a ekonomické krize, která nemá obdoby, kdy bude nutné v ruce třikrát obracet každý gigajoule a korunu a rozhodovat o mnoha složitých a komplikovaných věcech, se včera staronové vedení města, potažmo celá a pouhá koaliční jedenáctka, vydali cestou právě opačnou. Je to chyba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 + twelve =