Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu … Gogol
Rubriky

OH KO

Příští pátek začnou zimní olympijské hry v totalitní komunistické Číně, jak už poněkolikáté zopakoval moderátor Železný v hlavním zpravodajském pořadu České televize Události. Ač mi to v první chvíli přišlo trochu nepatřičné, protože když ve veřejnoprávním mediu hovoří třeba o Saudské Arábii, taky neuvádí, že jde o autokratické království jedné famílie, kde platí kruté islámské právo šaría a o právech žen nemůže být ani řeč. Nicméně má pravdu, chlapec.

Nechápu, jak mohl mezinárodní olympijský výbor rozhodnout o aplikaci vznešených myšlenek o míru a spolupráci lidstva prostřednictvím sportu umístit do země, kde platí nám, dětem totality, známé heslo „drž hubu a krok“ pod pohrůžkou represí, možná i popravy, a to nejlépe veřejné. Čína zavírá muslimské Ujgury do převýchovných koncentráků, počínšťuje Tibet, potlačuje zbytky demokracie v Hongkongu, popravuje, často i veřejně, nejvíce lidí na Zemi, nárokuje si Taiwan a prostřednictvím několika stovek milionu kamer a sofistikovaných aplikací v mobilech špehuje a ovládá své občany. Jádro pudla zřejmě nejlépe charakterizuje Klausův výrok, že neumí rozlišit špinavé peníze od čistých. A olympiáda je obří byznys.

Popravdě, nevím, jak bych se zachoval, být v kůži špičkového sportovce kvalifikovaného na OH v Pekingu. Hlavně poté, co bych se dozvěděl, že si všichni účastníci her musí povinně nainstalovat do svých chytrých telefonů a notebooků čínskou monitorovací aplikaci, která umožní komunistickým organizátorům kontrolovat můj zdravotní stav související s covidem a veškerá osobní data, včetně privátní elektronické komunikace. Bojkotem bych zahodil léta dřiny a osobní ambice, navíc bych zklamal fanoušky a znepřátelil si český olympijský výbor, a především sportovní svaz, pod který můj sport patří. A v neposlední řadě všechny své sponzory, kterým je jedno, že se popravy konají na také sportovních stadionech.

Asi bych jel utěšuje se vědomím, že už nás velký čínský bratr prostřednictví spotřební elektroniky, která se beztak všechna vyrábí v Číně, monitoruje už dávno. Takže to šumafuk.

Číňané vědí, jak stabilizovat společnost, jak by řekl obdivovatel a žák Říše středu prezident Zeman.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

6 + 2 =