Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu … Gogol
Rubriky

Nová šichta

„Co chceš programovat, vagon s uhlem?“ To byla jedna z hlášek kamaráda hlavního hrdiny, v níž zpochybňuje jeho úsilí vyměnit hřmot důlní šachty za ticho jedniček a nul. Fascinující proměnu propuštěného horníka Toma po zastavení těžby uhlí v dole Paskov v počítačového programátora je zachycena v dokumentu „Nová šichta“, který včera odvysílala Česká televize.

Třiadvacet let dřiny pod zemí, kratke zobaky, drsná ostravská hospoda, oddanost Baníku (pičo) a genetická nenávist ke Spartě (pražské kurvy) a tři děti z rozvedeného manželství, to byl svět horníka Tomáše. V 31. března 2017 vyfárala poslední noční směna a přes tisíc horníků se ocitlo bez práce. Z nabídky rekvalifikací si hlavní hrdina příběhu vybral k údivu kámošů kurz programování. Jágrovské háro šlo dolů a malý tvrdý chlapík zasedl před počítač v učebně technické univerzity vysoké školy báňské, paralelně s tím začal s angličtinou. Po absolvování kurzu nějaký čas sháněl práci v IT firmách marně, ty dávaly přednost mladým vysokoškolákům. Houževnatý a do počítačů zapálený čtyřicátník se však nevzdal, a nakonec práci ajťáka a programátora v jedné malé firmě získal. Našel si přítelkyni, se kterou začal v novém bytě nový život. Baník, pičo, i drsná hornická hospoda, ve které s kamarády vzpomínali na práci v šachtě, mu zůstaly. Dokument zachycuje postavy v reálných situacích včetně jadrné mluvy, jako kdyby se vedle nich nepohybovala kamera. Tomáš dokázal pravdivost rčení, že kde je vůle, tam je i cesta.

Během dvou let se bývalý horník se ve čtyřiatřiceti naučil programovat a zvládl angličtinu minimálně úrovně B1. V závěru dokumentu jsem si vzpomněl na neuvěřitelně trapné okamžiky zachycené v pořadu 168 hodin, kdy rodilí mluvčí pokládali novým ministrům Fialovy vlády otázky v angličtině na téma „Jaké jsou vaše priority během předsednictví České republiky v radě EU?“ Premiantem se stal Pirát Bartoš, který hovořil jistě a odborně, následován Mikulášem Bekem za STAN. K mé velké úlevě prošel se ctí také ministr financí Stanjura. Na úrovni horníka Tomáše odpověděli Kupka s Blažkem. Ovšem reakce ministryň Černochové (obrana), Langšádlové (věda a výzkum), Hubáčkové (životní prostředí) a ministra Nekuly (zemědělství) byly jen blekotání, případně mlčení. A to netestovali Rakušana s Válkem. Přitom jde z hlediska evropských dotací o klíčová ministerstva. Hluboce jsem se styděl za Fialou slibované odborníky, z nich mnozí sedí ve sněmovně už léta a na výuku cizích jazyků měli čas a naše peníze. Fiaska si všimla i zahraniční média. Je s podivem, že hradnímu dědkovi při jmenování víc záleželo na postoji ministrů k Číně či Rusku než na znalostech angličtiny.

Místo lidovkyně Hubáčkové bych poslal do Bruselu vyjednávat o zlepšení životního prostředí v Česku horníka Tomáše z Ostravy. Ten zná realitu mnohem líp než dotyčná dáma a domluví se anglicky. Ten by to Bruselu nandal. Baník, pičo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 + 3 =