Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu … Gogol
Rubriky

Protego maxima

S člověkem, který menstruoval, máme dva dospělé lidi, kteří menstruují. Přeloženo z jazyka některých lidskoprávních aktivistů, máme s manželkou dvě dospělé dcery. Když si tuto pitomost dovolila loni ironicky komentovat spisovatelka Rowlingová, byla okamžitě kamenována, což pravděpodobně vedlo k tomu, že nebyla pozvána na HBO párty ke dvacátému výročí filmového zpracování fantasy světa, který stvořila.

Nejslavnější spisovatelka současnosti Joanne Rowlingová, která napsala veleúspěšnou ságu o dobrodružstvích mladého kouzelníka Harryho Pottera a jeho dvou přátel Rona a Hermiony, reagovala na článek „Vytvořme rovnoprávnější postcovidový svět pro lidi, kteří menstruují“. Napsala, že pro menstruující lidi už slovo máme. Říká se jim ženy. Také si dovolila poznamenat, že trans žena není totéž, co biologická žena. Vypukla bouře kritiky. Proti jejím výrokům se ohradil dokonce představitel Harryho Pottera herec Daniel Radcliffe, kterému spisovatelka zajistila světovou popularitu a miliony dolarů na kontě. Paradoxně právě Rowlingová ve svém magickém světě bořila rasové a genderové stereotypy v době, kdy LGBTQ představovalo jen pět neuspořádaných písmen abecedy. Bez chytrosti mladé kouzelnice Hermiony by se nikdy nepodařilo Voldemorta porazit. V Bradavické škole čar a kouzel studovaly děti všech ras, ředitelem havraspárské koleje byl tělesně hendikepovaný profesor Kratiknot, správcem poloobr Hagrid a o sexuální orientaci některých postav by se dalo spekulovat. Rozhořčenou kritiku ultra korektních aktivistů, ať už jde o lidi, kteří menstruují nebo ty, kteří ejakulují (?!?), nezastavil ani fakt, že Rowlingová přivedla miliony dětí na celém světě ke čtení knih a pozitivně ovlivnila jejich morálně volní vlastnosti.

Televizní speciál na HBO „Harry Potter 20 let filmové magie: návrat do Bradavic“ jsem jako fanda fantasy ságy nemohl ignorovat. Nevím jistě, zda na výroční setkání nebyla Rowlingová pozvána kvůli svým výroků na adresu menstruujících lidí, nebo se neúčastnila z jiných důvodů. Každopádně se tam vyskytovala pouze nepřímo prostřednictvím záznamu starého rozhovoru, a kromě režiséra Columbuse a herce Coltraneho (Hagrid) na párty nikdo z přítomných účastníků o „matce všech“ neřekl ani popel, natož aby ji někdo poděkoval. Bylo to velmi trapné. Zato jsme se dozvěděli, že kdysi byli Hermiona zamilovaná do Draca a Harry do Bellatrix a jiné veselé historky z natáčení. Herci pěli chválu jeden na druhého, vzpomínalo se na zesnulé kolegy. Moc by mě zajímalo, proč se návratu do Bradavic nezúčastnili představitelé dalších klíčových postav jako Michael Gambon (ředitel Brumbál), Maggie Smithová (profesorka McGonagallová), Emma Thompsonová (profesorka Trelawneyová) či Julie Waltersová (Molly Weasleyová). Že by solidarita s Rowlingovou?

Ať je to tak či onak, Potterovská oslava bez Rowlingové byla jako královská recepce bez královny. Každopádně z aktivistické podpory práv LGBTQ komunity se stává nezdravá ideologie, která ostrakizuje každého, kde si dovolí byť jen polemizovat s některými absurdními postoji.

Možná by nejúčinnější štítové kouzlo „Protego maxima“ chránilo i před blbostí některých ultra liberálních aktivistů.

PS. V posledním čísle Reflexu odpovídaly osobnosti kultury a vědy na otázku s kým by šly v roce 2022 nejraději na panáka a proč. Spisovatelka Bellová odpověděla „S hercem Tomem Hardym, protože má dobrej zadek.“ Co by se asi tak dělo, kdyby jiný dotazovaný Matěj Ruppert řekl, že by pozval na panáka herečku Jessicu Biel, protože má dobrej zadek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 × one =