Jablunkov kontra Jabłonków
Asociace vznikají nahodile, někdy se nedají racionálně vysvětlit. Potkám blbce a uvědomím si, že jsme zapomněli přezout pneumatiky z letních na zimní, neboť dotyčný vlastní také SUV. Před sto dvaceti sedmi lety odešel brouzdat s rukama v kapsách po onom světě Arthur Rimbaud, můj nejoblíbenější básník, jeden ze zakladatelů moderní poezie. Vím o něm dost, ale přesto mě napadlo podívat se na wikipedii. Nic moc, pár kapitol. Doslova. To i „kdozvásnatomá“ Paroubek, který do světové literatury přispěl knihou blábolů „Můj život v politice“, má wiki stránku obsáhlejší…
Napadlo mě, nevím proč, omrknout prokletého básníka na polské verzi encyklopedii wolnej. Snad proto, že polština je vedle slovenštiny jediný cizí jazyk, který dokážu plynně číst a chápu obsah textu. Rozdíl byl nebetyčný. Nevím, zda je to proto, že jsou Poláci kulturnějším národem nebo mají Arthura Rimbauda stejně rádi, jako já. Anebo dobrovolní přispěvatelé spolupracující s centrálním mozkem lidstva nejsou tak líní, jako ti čeští. V tom došlo k mentálnímu spojení jako v případě blbec – SUV – přezutí pneumatik, a napadlo mě zkontrolovat heslo Jablunkov, respektive jak se starají o informace o našem městě Češi a Poláci…
Rozdíl byl ještě větší než mezi Rimbaudem a Paroubkem. Jablunkov v české verzi wikipedie je chudý a bědný příbuzný polského Jabłonkówa. Jakoby naše město ani nebylo součástí České republiky, ale zabralo jej jako v říjnu 1938 Polsko a už to tak zůstalo. Něco málo o geografii a obyvatelstvu, odstaveček o historii a pár vět o folklóru. A heslo „Pamětihodnosti“ s odkazem na „Seznam kulturních památek v Jablunkově“, kde je jakási tabulka a pár fotek bez dalších informací. Na hlavní stránce si může český turista, historik nebo obyčejný zvědavec prohlédnout pět neaktuálních fotografií z roku raz dva. Kdežto polský „ciekawy turysta“ jich má k dispozici hned dvanáct včetně historické mapy z roku 1592 a opraveného kostela Božího těla. Sám text je minimálně čtyřikrát obsáhlejší, hlavě kapitoly o historii naplňují rčení o nebi a dudách….
V porovnání s Poláky je na tom hůř už snad jen Písek a Bukovec, o kterých je na české wikipedii méně informací, než o bývalém senátorovi Petru Gawlasovi…
P. S. Nabízí se otázka, proč nedoplní informace na wiki stránkách města autor článku, když je takový chytrák. Autor už v roce 2015 napsal na objednávku úřadu obsáhlý text o historii Jablunkova pro web města, kdy čerpal mimo jiné z publikací Antoniho Spyrce a Aleny Staré. Dodnes nebyl na webové stránky Jablunkova umístěn. Autor na tom netrvá, dostal za text zaplaceno, je pouze na zadavateli, jak s ním naloží. Takže co se odkazu na wikipedii týče, nebudu si trhat žíly. Ať si to ošéfuje město…
Napsat komentář