Nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu … Gogol
Archivy
Rubriky

Heroin

Tichá noc, svatá noc, jala lid v blahý klid. Letos ani omylem. Podobně jako loni a vlastně kdykoliv jindy. Stačí si přečíst jen titulky na nejčtenějších českých serverech o tom, co se událo za poslední dva sváteční dny. Aktuálně.cz: „Rána pro syrskou opozici. Při náletu na předměstí Damašku zemřel jeden z velitelů povstalců“. Novinky.cz: „Protiarabský protest se ve Francii zvrhl. Demonstranti znesvětili muslimskou modlitebnu“. Ihned.cz: „Tálibán je nejsilnější od invaze do Afghánistánu. Bojuje s vládou o klíčové město“. Děje se tak během jednoho ze dvou nejvýznamnějších křesťanských svátků, narození Ježíše Krista, což je paradoxně i pro muslimy jeden z nejdůležitějších proroků. Mír, klid a lásku k bližnímu, které vánoční svátky symbolizují, tak řadu lidí, jak vidno, vůbec nezajímají. Přitom všechny konflikty mají jednoho jmenovatele, a tím je právě náboženství…

V tomto kontextu vyslovil během rozhovoru v pořadu Hyde park civilizace velmi nekonvenční názor přední český i světový evoluční biolog Prof. RNDr. Jaroslav Flegr. CSc…

Otázka: „Jaký je váš vztah k Bohu, pane profesore?“

Odpověď: „Proti Bohu nic nemám, ale mám teď dost proti náboženství. Já si myslím, že náboženství bylo príma v době, kdy si na internetu ještě nemohl najít každej trouba návod, jak vyrobit bombu, která může zabít já nevím kolik lidí. My máme vrozenou morálku, ta nesouvisí s náboženstvím. To je zase jeden z triků, které udělaly geny. My víme, že se lidem nemá ubližovat, že je špatný někoho mučit, někoho zabíjet. Ale když nám někdo dostatečně přesvědčivě řekne, že Bůh to chce v tomhle případě trošičku jinak, a že se to vlastně netýká těch jinověrců, respektive bezvěrců, tak spousta lidí vopravdu vezme ten kalašnikov, a za pár dní to nemusí bejt kalašnikov, ale může to být atomová bomba. Prostě myslím si, že náboženství je luxus, který si v současný moderní době nemůžeme dovolit vůbec mít“.

Otázka: „Jak se k němu máme tedy postavit?“

Odpověď: „Asi jako k heroinu. Prostě je to tak nebezpečný, že by to mělo být institucionálně potíraný“.

Otázka: „Bez výjimek?“

Odpověď: „No třeba budhisti, tam bych jako nějaký problémy neviděl. Ale velká část světových náboženství jsou smrtelným nebezpečím pro další existenci lidstva“

Otázka: „Větší než pandemie viru?“

Odpověď: “Ano. V případě pandemie viru s tím věda dokáže něco udělat, ale tohle je nebezpečný. Žijeme v hrozně nebezpečný době, teď když už si za pár let tuhle atomovou bombu nebo modifikovaný virus eboly udělá kdokoliv v garáži na dvorku“.

Jak fandovi evoluční biologie, neodarwinismu, kritického myšlení a lehkému provokatérovi mi to připadá jako velmi zajímavý nápad. Zároveň však dodávám, že se osobně považuji za věřícího s tím, že Bůh má mnoho jmen, Ježíš, Jehova, Alláh, Wakan Tanka či Opeřený had, pořád je to tatáž Nejvyšší bytost. Akorát těžko někdo vedle sebe postaví kostel, mešitu a týpí. Ideálními chrámy jsou les či rozkvetlá louka pod hvězdnou oblohou. Moc hezky to nedávno vyjádřil během debaty o křesťanství a islámu kardinál Vlk: „Uctíváme téhož Boha Abrahámova, Boha stvořitele, Boha, který je pánem Vesmíru a života. Přesto tvoříme dvě různé civilizace, dialog je třeba“. A doplňuji ještě zdravý rozum, ono kritické myšlení a v neposlední řadě také smysl pro humor…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

17 − 2 =