Kriket
Obstrukce je úmyslné a plánované jednání, které má za úkol narušit nebo znemožnit nějaké důležité jednání či narušit nějakou akci, tolik centrální mozek lidstva – wikipedie. Typickým příkladem je momentální chování pravicové opozice v poslanecké sněmovně, která všemi možnými způsoby, které dovoluje jednací řád dolní komory parlamentu, blokuje schválení zákona o elektronické evidenci tržeb. Tohle divadlo se děje minimálně jednou za volební období…
Nejhorším typem obstrukce je však manželská, kterou lze definovat jako neúmyslné a neplánované nejednání, jehož důsledkem je znemožnění plánovaného jednání partnera. Příkladem za všechny je, když manželka posté připomene choti, že má koupit a vyměnit žárovku, načež dotyčný, aniž by přerušil sledování fotbalového zápasu, odvětí „hm“ a v příští nanosekundě na to zapomene. Ženu napadne, že kdyby jej v ten okamžik zabila, což každé bezpochyby bleskne hlavou, soud by ji propustil s podmínkou a nařízením veřejně prospěšných prací, které tak jako tak celý život vykonává. Tento scénář se opakuje běžně v mnoha variantách…
Všechny obstrukce ze strany manželek jsou naopak vědomé a dlouhodobě plánované. Jejich cílem je narušit mužovu psychickou pohodu a znemožnit mu věnovat se svým důležitým koníčkům. Obávám se, že tento důvod by nebyl shledán jako polehčující okolnost v případě udušení manželky polštářem od tchýně s nápisem „rodinné štěstí“. V tomto případě genderová politika, tedy vyrovnávání sociálně kulturních rozdílů mezi muži a ženami, výrazně nahrává „něžnému“ pohlaví…
Nejzábavnější obstrukcí je počínání poručíka Goodbodyho, ve slavném románu Patricka Ryana „Jak jsem vyhrál válku“. V tomto případě II. světovou. Nešikovný intelektuál doputuje se svou 12. četou přes bojiště v Africe do Řecka. Zde jej pověřili úkolem starat se o jedno město, s tím, že musí za každou cenu udržet příměří mezi místními povstalci a vládními vojáky. Občané se jej snažili vyprovokovat neustálými nářky a banálními stížnostmi. Zoufalý Goodbody vymyslel lest. Když Národní společenství číšníků a kavárenských zaměstnanců požadovalo více paliva, aby elektřina šla celou noc, nečekaně jim namítnul, že „takhle se kriket nehraje“. Poté, co se nechápající stěžovatelé zeptali, co je to kriket, dostalo se jim několikahodinové přednášky o pravidlech této hry, takže nakonec rezignovali a odešli s nepořízenou. Tuto fintu pak opakovala 12. četa pokaždé a tak dlouho, až otravní Řekové přestali chodit. Když poručík spěšně opouštěl město, kdy na něj stříleli naštvaní povstalci i vládní vojáci, spatřil místní obyvatele v bílých dresech a s pálkami, jak hrají kriket…
Tuto obstrukci ovšem, pánové, doma za žádnou cenu nezkoušejte. Nefunguje. Navíc riskujete úder do hlavy praktickým víceúčelovým mixérem, který jste koupili předloni manželce místo zlatých náušnic k Ježíšku…
Napsat komentář