Teorie memů
Víte, že Dáda Patrasová podala žádost o rozvod?! Proutník Felix se však rozvádět nechce! Nejradši by žil s manželkou i milenkou zároveň. Věděli jste, že Charlottka a Nellinka Gottovy jsou ještě na podzimních prázdninách a něvědí, co je s tatínkem?! Do zrzavé slovenské krásky Emmy Drobné, účastnice soutěže Superstar, se fatálně zamiloval režisér Filip Renč? Herečka Martha Issová chová ve voliéře na zahradě svého domku sedmero krkavců? Víte, že modelem pro obraz „Zvířátka ji hledají“ stál Františku Ringo Čechovi Miloš Zeman? Nebudete tomu věřit, ale primátorka Krnáčová udržuje milenecký poměr s mladým Stropnickým! Máme konečně potvrzené to, o čem se spekulovalo víc než dvacet let. Klaus je gay…
Drby, tlachy, klevety, pomluvy, sociální komunikace zaměřená na nepřítomné osoby. Zdálo by se na první pohled, že jde o specifickou interakci osob s nižší inteligencí, kteří ji potřebují k životu jako kyslík. Pravda je však mnohem komplikovanější. Vypadá to, že ten, kdo šíří drby nejvíc, je z hlediska přirozeného výběru nejúspěšnější. Britský antropolog Robin Dunbar se domnívá, že ti z našich vývojových předchůdců, kteří se zajímali o životy ostatních, byli z hlediska přirozeného výběru úspěšnější. V tomto ohledu pak považuje drbání za samotný základ sociálních vztahů a lidské společnosti. Amy Farrah Fowlerová, přítelkyně Sheldona Coopera z Teorie Velkého třesku říká, že bez sdílení drbů by se společnost rozpadla na bandy motorkářů, co na smrt bojují o poslední konzervu tuňáka…
Žvanilové jsou tedy evolučně zvýhodněni. Příkladem může být sám pan prezident, který je mistrem ve vyrábění pomluv, které mu zajištují výhody. Příkladem jsou úspěšný předvolební výrok na adresu jeho soka Schwarzenberga, že se jeho rodiče obklopovali samými nacisty či lživé obvinění novináře Peroutky z adorace Hitlera jako gentlemana…
Také ve svém okolí znám osoby, které by získaly pro Českou republiku medaile na mistrovství světa v pomlouvání, kdyby takovou soutěž někdo pořádal. Shodou okolností to jsou většinou chlapi. Jeden z nich byl dlouholetým starostou sousední obce. Tím, že věděl všechno o všech a o všem a že dokázal informace využít ve svůj prospěch, si udržel svou pozici a společenské postavení. Znával jsem ještě jednoho velmistra, ale již není mezi námi, nechť je mu země lehká. To nejsou drby či pomluvy, to je svatá pravda. Podle Teorie memů, jednotek kulturních informací, jsou témata drbů jako oživlé věci, které se snaží rozmnožovat pomocí lidí jako hostitelů. Znám také celou řadu osob, které kdyby přestaly rozmnožovat drby, umlkly by na věky…
Víte, že jsem jednou oddával v těžké kocovině a jindy zas řekl nevěstě, že v Jablunkově platí právo první noci pro starostu? A že jsem tehdy nedostal přes držku?
Napsat komentář